KWATERA ŻOŁNIERZY ARMII POMORZE W DRZYCIMIU  pow. Świecie

kategoria:

miejsca pamięci narodowej

opis: 18 Pułk Ułanów wchodził w skład Grupy Osłony "Czersk" gen. S. Grzmota-Skotnickiego, która z kolei była częścią Armii "Pomorze".
   2 września 1939 r. po bitwie pod Krojantami ułani 18 pułku wycofali się na pozycje Błądzim - Bramka - Bukowiec, aby dołączyć do 16 pułku ułanów i wspólnie wyruszyć do Grudziądza, po drodze skutecznie odpierając ataki Niemców. Pierwsza kolumna, którą tworzyły 1 i 2 szwadron, dotarła do Wysokiej jako pierwsza i w rejonie Bukowca przyłączyła się 3 września ok. 6:00 do 16 pułku ułanów. Druga kolumna tj. dowództwo i pozostałe siły pułku dotarły do Wysokiej w godzinach porannych. Wobec braku środków łączności z przełożonymi i braku wiadomości, że droga na południe została przecięta przez wroga, mjr Malecki postanowił skierować swoje siły do Grudziądza przez Drzycim, Gródek i Jeżewo. W rejonie Drzycimia pułk został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie i poniósł poważne straty w ludziach, koniach i sprzęcie.  Części oddziałów, które po rozbiciu wycofały się na północny wschód, wieczorem i w nocy z 3 na 4 września znalazły się w większości pod Gródkiem Pomorskim. Pułkownik Alikow, który objął nad nimi dowództwo, postanowił przebić się przez poligon "Grupa" do Grudziądza. Naprędce uporządkowano oddziały, w których znalazły się także działa artyleryjskie, i przed świtem wyruszono w kierunku na Jeżewo. Tam odparto atak czołgów niemieckich, a walki w Grupie trwały cały dzień z ogromną zaciekłością. Polakom udało się przełamać opór wroga i przekroczyć most na Wiśle.
  112 żołnierzy poległych pod Drzycimiem pochowano na cmentarzu w Drzycimiu. Wśród mogił wzniesiono pomnik ku czci poległych.
źródło: www.18u.pl
www.kawaleria.marcin-lewandowski.xip.pl
http://opowiemcimojahistorieznin.bloog.pl
jak trafić: Kwatera żołnierzy Armii Pomorze znajduje się na cmentarzu parafialnym, umiejscowionym wokół kościoła parafialnego. Należy szukać jej w południowo-zachodniej części cmentarza, około 200 m od głównego wejścia do kościoła, na lewo od kaplicy cmentarnej.
 
zdjęcie:


fot. T. Stenka