GŁAZ NARZUTOWY W ZABARTOWIE gm. Więcbork, pow. Sępólno Kraj.

kategoria:

obiekty przyrodnicze - pomniki przyrody

opis:

Głaz jest wkopany w ziemię mniej więcej do połowy swojej wielkości. Wymiary ponad gruntem (mierzone "na oko"): wysokość ok. 1-1,50 m, obwód u podstawy - ok. 5 m.  Inne źródło podaje, że głaz ma 830 cm obwodu. Z  głazem w Zabartowie związana jest  następująca legenda:
   Otóż przed wiekami przechodziła w pobliżu Matka Boska zdążając do Górki Klasztornej, by tam objawić się wiernym. Widząc wielki kamień, wstąpiła nań i spojrzała ku zachodowi, chcąc zobaczyć ile jeszcze drogi pozostało. Kiedy zeszła na powierzchni głazu pozostały ślady jej stóp. Do dziś okoliczni mieszkańcy pokazują dwa jasne przebarwienia zwracając uwagę, że o żadnej porze roku nie ima się ich mech. Z relacji wiadomo też, że w okresie II wojny światowej Niemcy chcieli głaz usunąć, by nie przeszkadzał użytkownikom drogi. Próbowali na nim młotów i łomów, ale w końcu dali za wygraną, głaz został tylko nieznacznie uszkodzony. Niektórzy dopatrywali się w tym interwencji Matki Boskiej, która w jakiś sposób zniechęcała okupantów do dalszych prób niszczenia głazu. Bowiem co nie dało się młotem, bez problemu mogli załatwić dynamitem - mówiono - a jednak dano spokój...

źródło: www.wiecbork.pl (legenda)
jak trafić:

Głaz leży po lewej stronie drogi gruntowej z Zabartowa do Rościmina, ok. 1,5 km od szosy i ok. 400 m od ostatniego gospodarstwa.
 

zdjęcie:


fot.  www.wiecbork.pl