GŁAZ NARZUTOWY "KAMIENNY DOM" W SZCZEPANKOWIE 
gm. Dąbrowa, pow. Mogilno

kategoria:

obiekty przyrodnicze - pomniki przyrody

opis:

Jest to największy głaz narzutowy na Pałukach, jego wymiary to: wysokość - 3,15 m, obwód - 13 m. Z powodu rozmiarów nazywany bywa "Olbrzymem". Legenda tłumaczy inną nazwę - "Kamienny Dom":
  W zamierzchłych czasach stał tu zameczek, w którym mieszkał zły czarownik. Dzieci, które zbłądziły w lesie, zapraszał do siebie i zaklinał w kamienne figury. Zaklęcie zdjął brat dwojga zaczarowanych dzieci, który rozpoznał je w kamieniu. W ten sposób czarownik i jego zamek zamienili się w ogromny głaz, który nazwano Kamiennym Domem.

źródło:

www.paluki.pl;
Malinowski F., Diabeł Wenecki i inne legendy pałuckie, Bydgoszcz, ok. 2006 (legenda)

jak trafić:

Dojazd  do Szczepankowa (przystanek Szczepankowo-Leśne) autobusem PKS relacji Barcin - Mogilno. Aleją modrzewiową prawem chronioną ruszamy w kierunku  zachodnim. Po ok. 1,5 km skręcamy w dukt prowadzący w lewo pomiędzy oddziałami 65 i 66. Po ok. 1 km dojdziemy do  niecki  małego, zarastającego jeziorka - głazu należy szukać opodal jego południowo-zachodniego brzegu. Głaz leży ok. 1,5 km w linii prostej na zachód od Szczepankowa, w oddziale nr 71, pomiędzy leśnymi przecinkami, ale nie jest widoczny ze ścieżek i pomimo sporych rozmiarów trudno go znaleźć. Jest oznaczony tablicą, ale dojście do niego nie było w żaden sposób oznakowane (stan na kwiecień 2006).
 

zdjęcie:


fot. J. Drożdż