BROWAR "KUNTERSZTYN" W GRUDZIĄDZU

kategoria:

zabytki architektury - zabytki techniki

opis: Browar Grudziądz posiada długoletnią tradycję sięgająca XVII w. Jego korzenie wywodzą się z browaru starościńskiego mieszczącego się na zamku grudziądzkim. W wyniku zniszczenia browaru w latach 60. XVII w., tuż po "potopie szwedzkim", utworzony został nowy browar na terenie folwarku Fijewo nad kanałem Trynka, który do roku 1851 nosił nazwę Browar Urzędowy ("Amtsbrauerei").
   Na lewym brzegu kanału położona była wieś Mały Kuntersztyn, której właścicielem w 1810 r. został Franz Chales de Beaulieu. W 1851 r. rodzina Chales de Beaulieu kupiła Browar fijewski i włączyła go do swych dóbr ziemskich Mały Kuntersztyn, kontynuując tym samym wielowiekowe tradycje piwowarskie tego miejsca. Browar przyjął nazwę Kuntersztyn ("Kunterstein") a w 1876 r. przeistoczył się w przedsiębiorstwo o szerszym potencjale produkcyjnym i zasięgu rynkowym. Z tego okresu pochodzą niektóre budynki, które ocalały i istnieją do dnia dzisiejszego, a wśród nich: stara słodownia, chłodnia i warzelnia. W 1896 r. grudziądzki browar przekształcony został w spółkę akcyjną. Dzięki sprawnemu zarządzaniu w okresie międzywojennym Browar przetrwał wielki kryzys ekonomiczny przełomu lat 20. i 30. nabierając jednocześnie charakteru koncernu piwowarskiego.
   Po II wojnie światowej Browar był samodzielnym przedsiębiorstwem, natomiast w roku 1960 włączony został do struktur Zakładów Piwowarskich w Bydgoszczy. W 2000 r. stał się częścią austriackiego koncernu Brau Union A.G. Kilka miesięcy później tenże inwestor zaprzestał produkcji piwa w Grudziądzu i w sierpniu 2001 r. zamknął grudziądzki Browar przenosząc produkcję piwa pod marką "Kuntersztyn" do Warszawy.
   W sierpniu 2002 roku powstała firma Browary Grudziądz Sp. z o.o., która we wrześniu 2002 zakupiła majątek zlikwidowanego browaru od austriackiego koncernu. Prace modernizacyjno-remontowe zaowocowały unowocześnieniem technologii produkcji, co pozwoliło uzyskać doskonałą jakość piwa, które powinno zaspokoić najbardziej wyszukane gusta smakoszy chmielowego trunku. W styczniu 2003r. grudziądzki browar nad Trynką ponownie rozpoczął warzenie piwa, ożywiając w ten sposób browarnicze tradycje miasta Grudziądza. W 2006 roku Browary Grudziądz Sp. z o.o. zakupiły od wytwórni wód mineralnych z Połczyna-Zdroju markę napojów chłodzących Kapss oraz rozpoczęły rozlewanie wody mineralnej Grenlandia. Podjęły również próbę zakupu likwidowanych przez Grupę Żywiec Browarów Bydgoskich. Problemy przedsiębiorstwa Browary Grudziądz z Urzędem Celnym spowodowały, że w 2008 roku zakład w Grudziądzu zakończył działalność. Produkcja w browarze została wstrzymana, a do 2009 r. sprzedawane były tylko zmagazynowane zapasy piwa. Od 2009 r. istnieje projekt przebudowy nieczynnego zakładu na galerię handlową. W zamierzeniach inwestorów jest stworzenie w części centrum handlowego browaru restauracyjnego.
źródło: www.kunter.pl
jak trafić: Browar "Kuntersztyn" znajdował się się przy ul. Sikorskiego 35 w Grudziądzu.
 
zdjęcie:


fot. T. Stenka

Mechanizm zegara przemysłowego browaru w Grudziądzu
fot. ze strony  www.kobidz.pl