MŁYN W CHOBIELINIE  gm. Szubin, pow. Nakło n. Notecią

kategoria:

zabytki architektury - zabytki techniki

opis: W pobliżu dworu w Chobielinie w połowie XIX wieku wzniesiono młyn wodny. W części przyziemia zbudowany jest z głazów granitowych, powyżej z cegieł, a górna część  budynku metodą szachulcową. Jest to budowla trójkondygnacyjna, niepodpiwniczona, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta. Wewnątrz posiada obszerne hale pokryte stropami belkowymi wspartymi na drewnianych kolumnach. Zachowały się jeszcze w większości stare zsypy, ślizgi do worków obite blachą oraz maszyny śrutujące.   
   Młyn wyposażony był w dwie turbiny wodne Francisa, każda o mocy ok. 70 KM. Oprócz tego w przybudówce do młyna zainstalowana była lokomobila parowa stacjonarna, z rozszerzonym rusztem w palenisku, do spalania mniej kalorycznego paliwa (najprawdopodobniej torfu pozyskiwanego z pobliskich łąk). Zbliżając się do Chobielina widać było duży budynek młyna z dwuspadowym dachem i górujący nad nim wysoki blaszany komin z bocznymi odciągami. Komin stanowił odprowadzenie spalin z paleniska kotła lokomobili. Od strony rzeki na elewacji zachowały się widoczne ślady po dwóch przybudówkach turbinowych. Aby zapewnić odpowiednią siłę płynącej Noteci, tak by mogła ona napędzać wielkie koło wodne, tuż przy młynie zbudowano spiętrzenie wodne - kamienno-drewniany jaz, obecnie betonowy.   
   Zboże do młyna w Chobielinie transportowano z kilku ówczesnych powiatów, spławiając je głównie Notecią. Najpierw transportowano je do spichlerzy w Nakle, a dopiero stamtąd było przewożone na czółnach,  które ciągnęli do Chobielina robotnicy, idący brzegiem rzeki. Łódki holowano pod budynek młyna i ustawiano bezpośrednio pod żelaznym wysięgnikiem z łańcuchem zakończonym pętlą. Za jego pomocą wciągano worki ze zbożem na najwyższą kondygnację młyna, lub  spuszczano z niższej kondygnacji  zmieloną mąkę i otręby do łódek, które z takim towarem wracały do Nakła. Część transportu odbywała się również drogą lądową furmankami.
   Obecnie nie ma już turbin ani lokomobili, młyn napędzany jest elektrycznie. Należy do Fundacji Potulickiej w Wojnowie. Wyrabia się tutaj głównie śrutę, służącą do dokarmiania ryb w okolicznych stawach rybnych.
źródło:

Łaniecki S., Pałace, dwory i folwarki powiatu nakielskiego, Sępólno Kraj.- Nakło n. Notecią, 2005

jak trafić: Budynek młyna położony jest w północnej części Chobielina, zwanej Chobielin-Młyn, nad odnogą Noteci, na prawym brzegu rzeki. Po drugiej stronie rzeki znajduje się dworek, zwany kiedyś dworkiem młynarza, obecnie własność prywatna. Aby trafić do młyna najlepiej dojechać autobusem PKS relacji Bydgoszcz - Nakło (przez Potulice) do miejscowości Występ i pieszo ok. 2,5 km dojść do Chobielina-Młyna. Można też dojechać do miejscowości Wieszki autobusem  relacji Bydgoszcz - Nakło (przez Tur) i pieszo ok. 2 km dojść do młyna. W Chobielinie-Młynie kończy się ścieżka dydaktyczna Występ - Potulice - Chobielin Młyn, jednak nie jest ona wyznakowana w terenie.   Zobacz na mapie
 
zdjęcie:

fot. ze strony: www.szubin.info